Водата е само за миене.
Докато не стане време за захранване на бебето.
Но въпреки това, всички имат силни чувства и ярки мнения по въпроса. Винаги, когато стане време да си припомним това правило, следва този набор коментари (тези са преснички, видяни днес 🧐):
“Без вода не може, в тези жеги как ли ще се издържи без вода…”
“Когато свикнат без вода трудно се преучават да пият.”
“При положение, че детето си я приема с охота, не виждам смисъл да го държа жадно....само защото някой така си го е измислил.”
“Как може да има толкова прости хора. Вода се дава, в топлото тя неможе да се замени с нищо.”
“Разбира се. Европейските измислици ,не се отнасят за България. Вашите родители също са Ви давали вода.”
“Голяма глупост е измислената,тъпотия от французите да не се дава вода!”
“Всяка клетка се нуждае от въздух и вода!””Преди 30 години ми казваха педиатрите да давам, задължително след всяко хранене за да не се появяват гъбички.”
“Цветята нали се поливат? И като цяло, нали всички живи същества
се нуждаят от вода.”
“Не съм гледала дете още, но ако се случи един ден, съм сигурна, че няма да го лиша от вода.”
Ако вече си кърмила бебе, може да не обърнеш внимание. Но ако ти предстои и в момента се опитваш да придобиеш реалистична представа за това как изобщо трябва да обгрижваш цял нов човек, за когото носиш отговорност…може и да ти се завие свят от всичко това.
В България очевидно имаме проблем със следването на ясни препоръки и с разбирането на качеството на информацията. Често везните между науката, на която се опират препоръките и личните мнения са твърде изравнени. Не правим разлика между “аз така постъпих и за мен беше ок” и “препоръчително е да се постъпи по този начин, защото”.
А тази разлика е съществена и има силата да ви създаде предотвратими неприятности или пък комфорт и увереност.
За да направите своя информиран избор, ви трябва… информация. А от нейния обем и достоверност, зависи и колко безопасно ще го направите този избор.
Затова, да кажем и по същество нещо за водата, с оглед на цитираните коментари…
💧 Без вода наистина не може и затова гърдите ти са екипирани с чувствителна и интелигентна система, която предоставя на бебето течност с почти 90% водно съдържание. С точния фин баланс и концентрация, така че организмът да получава всичко необходимо и нито 1% в повече или по-малко. В жегите - препоръките са просто за по-често кърмене.
💧Идеята, че детето трябва да се пречупи оставям за друг ден. Но относно привикването към пиене на вода - това също е процес, който иска търпение и последователност от наша страна. Няма дете, което не е започнало да пие вода.
💧Когато дадете на бебето шише с вода, а то пие от него, това не е гаранция, че реално е било жадно. Техниката на сукане на гърда и на шише е различна, понякога бебето просто преглъща, защото няма друг избор при наличието на течаща вода от шише в устата му. Вижте това хубаво обяснение на Хедра тук
💧Никой не си “измисля” препоръките - те не са художествена литература. Препоръките се правят от квалифицирани експерти с медицинско образование, които специализират в съответните области, като за целта се преглежда много голям обем надеждни научни данни, резултати от изследвания и наблюдения над много деца. Винаги в края има автори, както и библиография (използваните източници).
💧Когато малко бебе приема вода вместо кърма, това може да обърка ситуацията, като го лиши от възможността да посуче, изпълни коремчето му с течност, но не и със съдържание - това неминуемо се отразява на наддаването. В редки случаи, ако се прекали, може да се стигне и до усложнения като интоксикация и проблем с бъбреците. Отделно, това може да обърка ритъма за стимулация на гърдите и да доведе до понижена лактация.
💧Заложено ни е, явно, да смятаме, че сме специални. За нас не важат правилата, както за европейци, французи…. Ние сме друг сорт. Така смятаме - но… бебетата навсякъде за човешки - бозайници. По-надолу можете да прочетете, че и българските препоръки са в полза на това да се предложи вода чак със захранването, а през лятото да се предлага по-често кърмене. Всъщност, в цял свят важат тези препоръки, а далеч не е най-горещо у нас.
💧”Когато знаеш по-добре, правиш нещата по-добре”. Това, че сме отгледани по различни препоръки е напълно очаквано и нормално. Това, че сега знаем много повече за кърменето - също е очаквано. И тази информация ни насочва кое можем да подобрим. Това си е съвсем нормален процес - всичко търпи развитие, в добрия случай. Затова е важно да се запитаме не как сме оцелели, а какво по-точно налага промените в препоръките. А мантрата как “нищо ни няма” можем да я разчепкаме по-нататък, защото сведенията за здравето ма българина не са розови…
💧Млечницата е гъбична инфекция. Гъбичните инфекции не се измиват с вода (за жалост). Когато има такъв проблем - лекар трябва да погледне и да изпише лечение и за майката, и за бебето. Даването на няколко глътки вода след кърмене няма да спре планетата да се върти и да доведе до интоксикация, но просто няма никакъв смисъл. Ако вече сте домакин на гъбички, това няма да помогне. Ако пък не сте - това не е никаква превенция. Рутинното даване на вода не се препоръчва като профилактика за гъбични инфекции.
💧Напомнете ми другия път като ме погъделичкат яйчниците - просто да си взема някоя хортензия 😂. Със сигурност ще отнеме по-малко ресурс 😵💫. Шегата настрана, не можем да правим такива сравнения, това са различни същества, които функционират по различен начин.
💧И пак, защото е показателно. Никое кърмаче, което се кърми успешно, не е лишено от вода (клетките му също, споко!), защото кърмата е с почти 90% водно съдържание. Усилията трябва да са насочени в това да сме сигурни, че всичко с кърменето и сукането на бебето е ок, пълни пелените достатъчно, наддава с добър темп, няма драма със засукването, суче достатъчно често, със свободен достъп и престой на гърдите на майка си, през цялото денонощие.
Малко четиво:
🇧🇬Българските препоръки - тук
✔️Подробно изяснени насоки в таз и статия
✔️Още обяснения има в този отговор
✔️И още насоки тук
Ожаднях направо! 😂
Comments