Летен кошмар - не, благодаря! Как да се предпазим от мастит.
В това чудесно време за разходки и приключения искам да напомня за един нежелан и неприятен гост, който, уви, би могъл да ни полази в който и да е срок на къременето - мастита.
Макар и в днешно време да не е толкоз страшен, защото разполагаме с арсенал от оръжия, които да го поразят, остава изключително неприятно и доста болезнено състояние.
Напомнянето идва от Русия - Лена Перминова, манекенка и майка на 4 деца споделя в инста, че само преди дни се е разхождала (в този outfit), a сега лежи в болница с мастит ☹️.
Не стига, че това е изключително неприятно, а и споделя в коментари, че бебето ѝ не е с нея, защото тя “е на антибиотици и не трябва да кърми”. Бързам да кажа, че приемът на антибиотици сам по себе си не пречи на кърменето, а прекъсването на кърменето въобще не се препоръчва при мастит… Разбира се, само специалистите пряко ангажирани със случая на Лена знаят всички подробностим необходими, за да се стигне до заключение и план за лечение и грижи. Но знаем какви са добрите практики и основните насоки при справянето с такова състояние и можем да изходим от тях.
Няколко неща, които да си напомним по този повод -
1. Организацията на кърменето е важна, та и дори да почивате, даже и бебето да не е наблизо - важно е да освобождавате гърдите от кърмата регулярно или за облекчение. Колко често ще го правите - зависи от това какъв ви е ритъмът към момента и колко е голямо кърмачето ви. Ако бебето ви е малко, както на Лена, на поне 3 часа трябва да изцеждате, ако не е и то с вас.
2. Облеклото е от значение (казвам го и като кърмачка прекарала мастит заради красива официална рокля без опция за достъп до млечните централи 🤦🏻♀️) - стягащи, изкуствени дрехи, банели - са хостесите на мастита така да се каже… Помисли и дали дрехата, която си избрала ще подсигури лесен достъп за кърмене или пък изцеждане.
3. Коланът за безопасност в колата - поставяйте го внимателно и позиционирайте между гърдите, така че да не ги притиска - от време на време се раздвижвайте.
4. Абсолютно препоръчително и чудесно е да кърмите навън бебето си - това най-нормалното занимание за майката и бебето. Където и да са - на разходка, на плаж, на екскурзия, на корабче, на ресторант… където и да е! Ако някой ви погледне лошо или каже нещо тъпо - знайте, че това говори за него, а не за вас и вашите родителски решения. А в случая - това са най-адекватните решения!
5. Внимавай за правилното поставяне на бебето, за дълбокото и правилно засукване. Когато сме в движение млже да пропуснем някой детайл - затова си напомни да проследяваш как се случва. И почвай от последната гърда, която си предложила на предходното кърмене. Ако усетиш, че нещо се заформя - избирай различни позиции, така че да св освобождават всички дялове на гърдата (или се фокусирай на мястото, което усещаш, че “поддава”). В много случаи, гравитацията помага значително и позата "на четири крака" се оказва печеливш ход.
6. Знаете за ръцете, но не може без да напомня - мийте ги преди кърмене и пипане на бебето и гърдите.
7. Едва ли някой ползва в топлото тези чудесни, приятни, дори луксозни за микроорганизмите уютни къщички - еднократните подложки за кърма, но да ги спомена - избягвайте ги! Бактериите ги обожват, особено в тази горещина… Ако все пак искаш да ги ползваш - сменяй ги веднага щом се намокрят. За алтернатива - разгледай многократните памучни подложки, може да си ги ушиеш сама, да си ги поръчаш - което ти е по-удобно. Въздушните бани са полезни загърдите в този сезон от живота им и е препоръчително винаги щом ти е удобно - да ги пускаш на свобода.
8. Да не забравяме хидратацията! Не се оставяй на жаждата, имах предвид, че приемът на кофеин е добре да се компенсира с повече течности, залагай на бистри течности, по възможност избягвай газирани и сладки напитки. (Но, разбира се, може да кърмиш спокойно дори ида си пийнала от споменатите, просто не са най-оптималният вариант.)
9. Важно е да търсим помощ навреме и на точното място - обадете се на консултанта си по кърмене или пък на телефоните на ЛЛЛ и НАПК.
10. Лечението на мастита НЕ пречи на кърменето. Кърменето помага на лечението на мастита и е силно препоръчително да продължи, защото това ще ускори оздравяването. Кърмата е ок за кърмачето. Има достатъчно много съвместими с кърменето антибиотици, които може да ви изпише лекарят ви. Можете да ползвате за проверка на съвместимостта и базата на www.e-lactancia.org! Търсете по активна съставка, защото невинаги търговското название съвпада. Ако се затруднявате или пък не се справяте с превода на информацията, обадете се на консултант и обсъдете информацията с медицинския си специалист (лекар, фармацевт),
(Помислете и за добър пробиотик - разбирай с повече щамове!)
11. Може да си помогнете и със стандартните мерки, описани тук, в сайта на НАПК.
•••
Това е накратко, надявам се да стигне до някого, дебнат от мастита, за да го срита преди да се е появил. За щастие, нещата при моята муза се подобряват - след като малко по-късно сподели, че ще се наложи да спре лактацията си, доста жени с опит са се свързали с нея, за да препоръчат друг лекар, с опит в подобни ситуации. Тя е успяла да се свърже, да я посети и вече се е е подобрила, ще спаси и лактацията & кърменето си! Обичам happy end!
И още нещо - ако на Лена с всичките ѝ невероятни възможности, все пак ѝ казват да не кърми и се стига дори до спиране на лактацията, защото приема антибиотици… Представете си колко е важно да знаем истинските факти за кърменето изключително добре, защото подхлъзване ни очаква на всяка крачка. Дори и да сме със скъпи обувки. Погрижи се за себе си с достоверна информация и не прави компромиси с това❤️.
*Допълнителна полезна информация по темата:
Comments