Нощното кърмене е само кратък сезон на родителството.
Updated: Jul 6, 2021
Да си поговорим ли за големия розов слон в стаята?
Нощното кърмене е обект на люти спорове и всевъзможни тревоги от край време. Има го мита с “почивката на коремчето”, “нощната пауза”, “махай нощното, вече е голям”. Има ги вече и “асоциациите за заспиване”, “вредните навици за сън”, настояването, че спането по 8 часа е ок за малко бебе и възвеличаването на режима….
Във време, в което толкова много се променя, и се случва такова феноменално развитие и бърз растеж, както никога в човешкия живот - вместо да бъдем насърчени да предоставим пространство и подкрепа за всичко това, сме теглени от водовъртежа на стереотипите и великите очаквания. Често и с погрешна информация.
С детето се променя светът ти - очаквано се променя и сънят ти. И трябва да имаме честен разговор за това, защото е от ключово значение да придобием реалистични представи за живота след децата. Трябва да знаем, че новородените сучат по 10-12 пъти на денонощие и това е тяхната норма! Кърмачетата, дори поотраснали и активно опознаващи света през деня, също сучат нощем и това е нормално. Знаейки това, ще преминем спокойно и уверено през първите месеци заедно, ще имаме разбиране и уважение към реалните необходимости на бебето си, което ще ни даде шанс да помислим за нашия най-добър вариант да ги посрещнем. Също, ще знаем кога всичко протича нормално, кога е добре да потърсим помощ.
Изключително погрешно и контрапродуктивно е да се слага знак за равенство между възрастния човек и бебешкия човек - това не е умалена твоя версия - това е човече, което тепърва ще се развива и узрява, защото се ражда напълно беззащитно и със съвсем незрели системи. Човешките бебета не са готови да оцелеят сами и го знаят. Имат нужда от постоянни грижи, включително и през нощта - това е тяхното нормално.
Нормално е да се будят, за да посучат:
така си набавят храна и течности, защото коремчето им е с малка вместимост;
регулират нивата на кръвната си захар;
напасват сърдечния си и дихателен ритъм спрямо този на майката;
урегулират темепратурата си с помощта на твоето тяло;
снижават нивата си на стрес, за да се развиват оптимално, спокойни, че не ги дебне опасност;
поддържат лактацията ти - за да има достатъчно мляко и за после;
получават порция хормони, антитела, пре и пробиотици, които го обучават на тон неща, включително циркаден ритъм и експертна имунна система.
нощното кърмене снижава и риска от Синдром на внезапната детска смърт (СВДС)
Ако някой ви каже, че това всичкото е вредно - не си е дочел.
Да, нощното родителство ще се отрази на съня ви, неминуемо. Има какво да се направи, дори и при това положение -
инвестирайте в това да ви се получи кърменето гладко - адекватна подготовка, без рекламни лекции и материали (особено на фирми, които правят и продават шишета, млека, води, чайове) и с придобиване на добра идея от кого ще търсите помощ без много отлагане - НАПК, ЛЛЛ, IBCLC.
проучете всичко за съвместния сън - насоките как да се практикува, мерките за безопасност, начините да реорганизирате пространството си за сън.
тренирайте легналата позиция за кърмене - пробвайте различни комбинации с възглавници, за да подпрете тялото си удобно. (Разбира се, спазвайки мерките за безопасност)
настройте се, че това е само един кратък сезон на майчинството, скоро детето ще е самостоятелно, въпреки че изобщо не изглежда така в момента; всъщност, всичко, което му осигуряваш сега - откликването, сигурността, че мама винаги ще е там, ако е страшно, с времето ще го превърне в уверено и емоционално интелигентно дете, което може да се справя с трудности и страшности, защото има непоколебима подкрепа и стабилен гръб.
не отказвай дремки през деня - да се сгушиш до бебето следобед или пък да си доспиш предиобед малко - са все добре дошли минути почивка.
Разбира се, че ако не спиш въобще, не ти се събират и 5-6 часа за денонощие, бебето суче седмица след седмица, без промяна, по сто пъти на нощ, не се успокоява на гърда и вече тотално си изнемощяла - явно има проблем. В тези случаи е добре първо да се изключи драма с количествата, които приема или друго около храненето, а за съня можеш да говориш с консултант по сън - но избери специалист, който има наистина широки познания за детето и развитието му (тоест квалификацията му от курс за съня да не е единствената му квалификация въобще, а за предпочитане - да е преминал и обучение за кърмене).
Но нека все пак го напиша отново, за да е ясно - няма никаква гаранция, че премахването на нощното кърмене ще доведе до подобрение на съня; сънят е стъпка в развитието, също като прохождането - изисква определена зрялост и настъпва в определен момент, но има индивидуални различия. Което се влияе и от твоето качество на сън, между другото…
Още за четене:
Съвместен сън - https://missby.wordpress.com/tag/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D1%8A%D0%BD/
Циркаден ритъм и кърмене - https://www.facebook.com/1459658047589868/posts/2768960533326273/?d=n
10-те най-чести въпроса за кърменето - https://www.unicef.org/bulgaria/media/4316/file/BGR-10-myths-about-breastfeeding.pdf.pdf
Нощно кърмене: https://www.laleche.org.uk/breastfeeding-at-night/
Премахване на нощното кърмене Kelly Bonyata https://kellymom.com/ages/weaning/wean-how/weaning-night/
Премахване на нощното кърмене, Kathryn Stagg https://kathrynstaggibclc.com/tag/night-weaning/
Нощен сън при бебетата https://www.breastfeeding.asn.au/bf-info/sleep/wakeful
Да тренирам бебето да спи…или не
Как се отразява сънят на майката? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071877/
コメント