Нощно родителство
Нощното родителство може да е предизвикателство, но може и да ви се случи съвсем естествено.
Родителите сами избират своя родителски стил, когато се появи детето и до голяма степен този избор определя съвместния живот от там нататък. Разбита се, има различни гледни точки, както при всеки избор в този живот. Можем да ги разглеждаме по най-различни начини, но най-общо, зависи кой е в центъра - дали ще се избере нуждите на детето да са на преден план и ще се направят компромиси а начина на живот на родителите, или ще се съобрази гледането на детето с вече устанлвения ред и вижданията на семейството му; или ще се търси балансиране и компромиси и от двете страни.
Но не подценявай майчиното си сърце и инстинктите, които са ни помогнали да стигнем днешния ден, когато взимаш решение как да отглеждаш новия човек, който си довела тук. С партньора ти имате съвсем нов човек вкъщи, с когото ще се напасвате и откривате наново и е нормално това да отнеме врече и ресурси, дори да има малко лутане.
Компасът могат да бъдат емоциите и инстинктите, неслучайно те са така силни в този сезон от живота ти - на майка. Бебето ти е живяло под сърцето ти, на топло и шумно, в тясната прегръдка на матката ти до съвсем скоро. Нищо чудно, че се ужасява от тихото и празно легло, в което сякаш светът се усеща страшно необятен и опасност дебне без мама. То няма как да знае, че има бебефон до него, че не го дебне саблезъб, че всичко е наред... защото мозъкът му още се развива и го движат инстинкти и рефлекси. Това е все още този мозък, програмиран за оцеляване в суровия свят, в който са се раждали и бебетата на предците ни, които на се живели в уюта на чистите ни и безопасни домове, далеч от диви зветова и люти ветрове.
Бебето се нуждае от комфорта на присъствието ти и топлината на прегръдката ти, за да знае, че всичко е Ок. Това му подсказва цялото му същество, което до тук винаги е било обгърнато от...твоето. Затова си говорим за 4-ия триместър, важността на бебеносенето и всички трикове, с които ни въоръжава кърменето - защото близостта в ключова.
Така че - иди при него, гушни го, то е толкова малко и беззащитно само броени седмици...
Светът се променя. Постоянно. И не е спирал да се променя, да изисква от нас адаптация, устойчивост, растеж... А докато това се случва, ние измисляме един куп иновации, вещи и джунджурии, с които мислим, че ще си направим живота по-лесен. И в много случаи, това е точно така!
Но когато става въпрос за бебетата... можем да поспорим колко са полезни новите джаджи. Купуваме люлка за хиляди левове, защото щяла да развие зрението на бебето с прикачените играчки и го клатушка мега-специлано - защото искаме бебето ни да е Ок и в безопасност. И няма по-нормално от това да се стремим точно към тези неща. Просто филтърът на съвремието може да замаже фокуса. В същото време, не знаем, че ако стои дълго време в тази така специална люлка, която сме купили с най-добрите си намерения и след часове проучване, това може да му попречи значително да се движи свободно, да прояви и интегрира рефлексите си. А точно тези движения са основополагащи за развитието му и узряването на мозъка.
Но някой ни е казал, че не бива да го гушкаме, защото ще се разглези, не бива да го носим, защото ще свикне на ръце, не бива да е постоянно с нас, защото ще го свикнем и после няма да иска с друг, не бива да го кърмим дълго, защото щяло да му навреди, не бива да спи до нас или дори в същата стая... Информацията никога не е била по-достъпна, но с нея идва и злата ѝ сестра - дезинформацията. Често ми се струва, че сякаш новите родители са изправени пред непреодолимо цунами от всякакви съвети, насоки, уебинари, лекции, статии и б/влогове, което просто ги дави в своята разнопосочност и обилност. И рядко им дава същественото, от което реално се нуждаят - адекватно обоснИвана информация и медицина, базирана на доказателства. Без лавина от реклами и объркващи послания...
Помисли пак! Как сме стигнали до тук? Защо си позволяваме да мислим, че един биберон, или пък люлка, или пък супер красива детска стая вършат на новороденото ни по-добра работа от самите нас? Защо близостта и грижата на родителите се разглежда дори като вредна, а се увличаме по всякакви пособия, които целят да я заместят в една или друга степен?
Човешкото бебе не се ражда “готово”, напротив, претърпява бурен растеж и развитие точно в първите месеци и години от живота си. Затова те са така значими - поставят основите на новия организъм и личност. Но това са основите, далеч още новият човек не е наш умален вариант. Бебето не функционира все още като нас и всичките му системи още узряват и се учат на регулацияз То не е предвидено така, че да оцелее самостоятелно и се нужде от близките си, за да обучи тялото и психиката си как да работят добре. А всеки натиск това да стане по-рано от предвиденото е излишен и със съмнителна безопасност.
Нощният сън е само още един от тези аспекти на израстването и узряването. Също както не очакваме да е нормално едно бебе да проходи на 4 месеца, защото просто не е израснало до този етап от развитието си, не можем да очакваме и че ще е Ок да заспива и спи съвсем само̀ на 6 месеца, например. Това с прохождането е видимо и с просто око, а другото - съвсем не е, може би от там идва диссонанса в нашите очаквания и реалните възможности на детето.
Нормално е бебето да се кърми нощем - това осигурява както оптимален прием на кърма и оптимално развитие & растеж, така и стабилна лактация, на базата на тази регулярна стимулация. Всеки консултант по кърмене ще ви каже, че не е препоръчително през първите 40 дни кърмачето да има пауза по-дълга от 3 часа. Съвсем очаквано и обичайно е да се храни 10-12 пъти за денонощието. Най-лесно можете да се справите с този сезон на изобилието и близостта в живота ви, просто като спите заедно. В това няма нищо нередно или странно - хората го правят от векове, а днес вече знаем и как да го правим безопасно! Ако осгурите условията за безопасност, можете да спите доста повече от това, което обществото ви предупреждава, че ще представлява съня ви. Не е лъжа, че вече усещането е различно, няма как да очакваме друго, когато сърцето ни вече живее извън тялото ни - отговоряме за една нова вселена, която се нужда от нашите грижи и зависи от нашата любов. Но повече сън се събира за майките, които се справят с кърменето и спят съвместно с бебетата си. Затова, когато подреждате приоритетите си - огледайте какви са опциите ви за подкрепа за кърменето. Свържете се с доброволен консултант по кърмене от Ла Лече Лига https://lllbg.org/kontakti/grupi/
или Национална асоциация “Подкрепа за кърмене” - http://www.podkrepazakarmene.com/consulting
или пък с IBCLC консултант - сертифициран от международния борд по лактация.
Вижте и насоките за безопасен съвместен сън в превода на Царството на Бу:
https://missby.wordpress.com/tag/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D1%8A
🐻💛🐝
Даниела Лютакова, акушерка
Comments