Целувката на мама е вълшебство
Тези кратки пътешествия до седмото небе, в които за секунди всичко става розово, сладко и меко като пресничък захарен памук - целувките, също са подкрепени от любимата ни наука...
Изследване на Hendrie & Bower в журнала Medical Hypotheses, представя целуването като биологично поведение, което се е развило еволюционно и помага за повишаване на имунитета и контролирано излагане на инфекции, като позволява на майките да контролират времето и нивото на инокулация с болести (въвеждане на болестовторни микроорганизми в здрав човек), които могат да са опасни за нероденото още дете. Въпреки че това изследване се фокусира върху интимната целува като биологично поведение, то е добър индикатор за един от начините, по които целуването може да ни дава предимство.
Целувката носи ползи също и на родителите и бебетата в самия момент. През 2012 в “Affairs of the Lips”, публикувана в Scientific American се очертават някои ползи, между които и откритие на психолога Wendy Hill към Lafayette College и нейната студентка Carey A. Wilson, споделено на годишната среща на Society of Neuroscience през 2007. В своето проучване те намират връзката между целуването и понижаването нивата на кортизол, което сочи, че целувката може да намали стреса, което на свой ред те поддържа в по-добро здраве! Авторите откриват също, че при някои родители, целуването повишава и нивата на окситоцин - “хормонът на любовта”.
Относно специфичните ползи за родител/бебе? Според Dr. Lauren Sompayrac, пенсиониран професор, ангажиран с научноизследователска работа към University of Colorado и автор на книгата за имунология “How the Immune System Works” (“Как работи имунната система”), “когато майка целува своето бебе, тя “взима проба” от тези патогени, които се намират по лицето на бебето. Тези патогени ще погълне и бебето. “Пробите” се поемат от вторичните лимфоидни органи на майката като тонзили (сливици) и специфични за тези патогени В-клетки с памет се ре-стимулират. След това, тези В-клетки с памет мигрират към гърдите на майката, където произвеждат точно тези антитела, от които бебето ѝ се нуждае”. Кърмещата майка може да използва своите целувки, за да създаде кърма, която е най-добре пригодена, за да подкрепи нейното бебе.
В книгата си, “Why Love Matters” (“Защо любовта има значение”), Sue Gerhardt обяснява как има връзка между любовта, която получава бебето и това в какъв човек се превръща. Като свързва информацията с друго изследване, проведено в UW I-LABS, което установява връзката между докосването и реакцията на мозъка, Gerhardt се съгласява, че това да целуваш бебето си помага за изграждането на повече невронни връзки в мозъка, като по този начин бебето става по-умно.
Бързам да кажа, че целуването на бебе е близо до райско преживяване, но следва да се подхожда с грижа към детето (и майката) - на първо място. Не е напълно безопасно близки, роднини, дошли на гости да целуват бебето - те нямат тази сложна и многокомпонентна връзка с него, както майката (и бащата/партньора, който живее с мама), и особено ако не живеете в едно домакинство - има риск от пренасяне на болестотворни микроорганизми, към които новородените са по-податливи, тоест могат да се разболеят сериозно (дори и вие да нямате никакви симптоми, сред неприятностите, които може да им предадете са - респираторни вируси, херпес, бактериите, които причиняват кариес, мононуклеоза, контакт с алергени или химикали…).
Трябва да се вземе предвид и желанието и нагласите на майката - това е крехък и деликатен период за нея, в който може да е уязвима и да е трудно да изкаже на глас тревогите си. Попитайте за позволение преди да правите каквото и да е с бебето ѝ. Може да сте с най-добрите си намерения и изпълнени с много обич и вълнение, но тя определя границите - вероятно е да ѝ причините абсолютно ненужни и крайно неприятни негативни емоции, ако не се съобразите и сте твърде настоятелни за блъзък контакт с новороденото. Уверете се, че тя действително се чувства комфортно с присъствието ви и комуникацията ви с бебето и НЕ настоявайте по никакъв начин, ако ви се откаже. Дори и при най-малкото неразположение - отложете посещението при семейство с малко бебе!
Даниела Лютакова, акушерка
(*за препубликуване на съдържанието е необходимо споделяне с за автора/авторите) ••• #кърмене #бременност #раждане #новородено #грижизабебето #майчинство #родителство #подкрепазакърмене #консултантпокърмене #акушерка #бебеимама #първиконтакт #кожадокожа #бебеносене #първигрижи #училищезародители #кърмененапоискване #изключителнокърмене #акушерскигрижи #целувка
Подсказки и преводна част (обобщенията от изследванията) от тук: https://babytula.com/.../pucker-up-and-kiss-your-little-one https://www.theguardian.com/.../highereducation... https://dailymom.com/.../why-kissing-baby-is-important.../
ความคิดเห็น