top of page
Writer's picturelyutakovadaniela

Първа грижа ли е първата баня? Или за магията на верникса и майчината прегръдка.

Updated: Feb 8, 2022

Може би няма по-емоционално дискутирана тема от грижата за най-малките и най-свидните ни – бебетата. Затова е важно да я подхващаме винаги с толерантност, но и достатъчно подготвени, независимо дали говорим с приятелка или даваме насоки като специалисти.

Да станеш родител е вълнуващо и значимо събитие за повечето хора и несъмнено ни изпълва с невероятна любов, но понякога и с много въпроси. Днес се захващаме с въпроса за първото къпане на бебето.


 

Обичайно, практиката в българските болници е новороденото да се измие веднага, а така са насочени специалистите и от самия стандарт, който определя как да се обгрижват новородените. Банята е минути след като се е появил малкия човек и включва течаща вода, а малко по-късно, първият основен тоалет включва и почистване на верникса с тампон, напоен с бебешко олио. Какво, обаче, е верниксът и защо го почистваме?

Vernix caseosa представлява кремообразният биофилм, който покрива част от новородените при раждането. Той е върху бебето още в края на последния триместър на бременността и при някои бебета е в повече, а при други – съвсем оскъден, или само в сгъвките. Изглежда като бял или жълтеникав “крем” върху бебето и често на английски го наричат “birthday frosting” (рождеденска глазура). Присъствието му върху новороденото в съвсем нормално и очаквано, както обичаме да казваме - физиологично.

И точно тук идва разликата в някои препоръки за грижа за новороденото. Световната Здравна Организация съветва първата баня на новороденото дете да се отложи с 24 часа или поне 6 часа след раждането, ако не е възможно по-голямо отлагане поради културни особености. Забележете, говорим за културни особености, а не за някакви медицински показания. Какво, обаче, мотивира тези препоръки на СЗО? Ползите от отложената баня и запазването на верникса по кожата на бебето са немалко:

  • Възможност за първи контакт между мама и бебе - тоест новороденото да се постави на голите гърди на майката веднага след раждането и да остане върху тях през първите 2 часа, като се даде възможност и за първото кърмене. Това предполага, че прегледите могат да бъдат отложени (за тези, които търпят отлагане) и/или извършени докато мама и бебе са заедно (върху гърдите ви), а условието е състоянието и на двамата ви да е стабилно. Множество научна информация и препоръки определят този първи контакт, или още skin to skin, като най-добрата практика в непосредствените грижи за новороденото - тоест веднага след раждането: намален стрес, подобрени адапатация и функции на бебешкия организъм, ползи за кърменето, за връзката между майката и детето и психологически комфорт и за двамата.



  • Подобрена адаптация на новороденото - терморегулацията е сред първите ни грижи, що се отнася до адаптацията на новия човек. Съвсем нормално е да му е студено - идва от приятен, топъл басейн, направо в нашите условия на сухоземен живот и по-ниски температури. За бебетата е много лесно да изпаднат е хипотермия, която на свой ред може да доведе до хипогликемия - “преведено” това значи, че за тях съвсем не е просто неприятно да им е студено, но и доста опасно за здравето. Ако се изчерпи резервът им от кафява мастна тъкан, която използват като гориво за енергия и затопляне, новородените съвсем не се чувстват Ок. Разбираемо е, че първата ни грижа за тях трябва да е да им осигурим топлина. Със сигурност това би могло да се случи най-добре не с баня, а с поставяне върху майчините гърди, които са съвсем пригодени да служат като “реотани” за бебето. Те могат да покачват температурата си самостоятелно от останалата част от тялото на жената и това съвсем не е случайно.


  • Верниксът и неговото значение - този особен крем всъщност е доста нужен на бебето, за да започне първите си дни извън комфорта на утробата на мама оптимално. Напоследък се радва на доста внимание и от учените и те установяват различни негови качества, които потвърждават това твърдение. Оказва се, че високото му водно съдържание помага за по-добра хидратация на незрялата все още бебешка кожа, наличието му действа и като механична бариера за инвазията от различни вредни микроорганизми, а отделно съдържа и пептиди, протеини, клетки, витамини и други съставки, които сами по себе си се борят с инфекциите и със стреса на адаптацията. До толкова е важна ползата му, че се правят и някои проучвания относно евентуалната му роля за подобрено оздравяване на рани и кожни раздразнения, както и за ендогенно почистване на кожата (такова почистване, което не само отстранява замърсяванията, но и снабдява кожата с биологично идентични липиди и хидратация).


  • А къде остава кърменето? Всъщност, ако отложим първата баня на бебето, даваме и по-голям шанс кърменето да сработи още по-добре. Самият факт, че бебето няма да е измито и повито в прегръдките ни, а голичко и точно върху гърдите ни, му дава преднина в т.нар. Breast crawl, или начинът, по който се случва първото кърмене - новороденото само да намери пътя си към зърното, под гениалното и величествено действие на инстинктите и хормоните. И това “полазване” е съвсем възможно и магическо, макар че бебето е само на минути! Отделно, проучвания ни насочват към ролята на това прекрасно ухание на бебе, което е способно да накара дори и най-непреклонните яйчници да закрещят “Искам бебе!!!”. Та, тази небезизвестна миризма е свързана с верникса и околоплодните води и напоследък става ясно, че дава сигнал към мозъка на мама да праща още и още окситоцин. Този невероятен хормон ни помага да се свържем с бебето, тоест в процеса на bonding, но е и хормон на кърменето - позволява на кърмата да потече от гърдите ни, каквото е и предназначението ѝ.



  • Не на последно място, ако първата баня се отложи и я направим по-късно в екип - новото бебе, семейството и акушерката - си даваме шанс за едно по-щастливо и топло семейно събитие, което да даде криле на едни уверени родители, които се чувстват спокойни и способни да се справят с живота с новия член на семейството и грижите, от които се нуждае.

С всички тези неща наум, нормално е да се запитаме - първа грижа ли е първата баня? Понякога родителите възприемат току що роденото бебе, покрито с верникс и влажно, като мръсно, и може да им се струва логично къпането да стане веднага. Това не е чак толкова чудно и всъщност в доста култури все още битува такова разбиране за верникса. Най-хубавото, обаче, е, че сега вече разполагаме с толкова много възможности да проверим и да се убедим в мъдростта на природата и съзиданието. Медицината, базирана на доказателства ни дава точно тези инструменти - да знаем къде всичко си е перфектно така, както е и къде е вече нужно да помогнем, за да се получат нещата по най-добрия начин. Понякога не е нужно да се впускаме да поправяме нещо, което не е счупено. Вероятно можем да кажем това и за верникса на новородените бебета.

И така, с този разказ за рожденденската глазура на бебето, къпането и първите минути с чисто новия човек, искам да ви открехна вратата към малко по-нов поглед към новороденото с всичките му екстри и нашето място край него.
Говорете със своята акушерка и лекар за всички тези въпроси предварително, още докато сте в очакване, за да обсъдите как да посрещнете своето дете по най-добрия начин и какво би било възможно, оптимално и безопасно за него или нея в грижата през първите часове и дни заедно.

с обич,

Даниела Лютакова,

консултант по кърмене и бъдеща акушерка,

мама на двама и жена на мъжа си


Използвани източници:

Методът „кожа до кожа“ – метод за качествена сестринска и акушерска грижа, Известия на съюза на учените в Русе, автор – проф. И. Сербезова

King, Tekoa L. et al “Varney's Midwifery“


1,127 views0 comments

Comments


bottom of page