top of page
Writer's picturelyutakovadaniela

А какво ще кажеш за… ЗВБ

🥑 Захранване, водено от бебето 🥑


Ама как така ще го води бебето?! 🤔


🤓 Всички да запазят спокойствие (да, да, и тревожната баба на третия ред също!) - това си е вече добре познат метод за захранване на човека, готов да опознае благините на кулинарията отвъд магическата течност от фонтаните на майка си. Ако не ви се струва така, просто се присъединете към някоя от групите за ЗВБ и ще видите множество добре нахранени и щастливи младежи & девойки и чудесните им майки.



🍌Напоследък стана актуален въпрос при мен - явно е време да се изкажа по-подредено, за да съм от някаква полза на стартиращите в този цапащ, весел, засищащ период от бебегледането.


🍋Хубаво е да предупредя, че личните си човеци ги захраних по ЗВБ (с различен успех 😵‍💫) и най-много преки впечатления имам точно от този метод.


🫐Но понеже на тази страница всички знаем много добре, че личният опит не е изчерапем или приложим като препоръка, а наличието на 1-2 свои дечурлига НЕ те прави експерт - по-надолу ще намерите чудесни преводни статии, научни проучвания и обоснована информация за ЗВБ.

Най-важното на пръв поглед…


🥑 Следим признаците за готовност на вече порасналия човек, който е около 6-месечен, за да знаем кога да започнем, а пред това сме се ориентирали как ще подходим.


🟢 Признаци за готовност:


седи ли добре с подкрепа?

държи ли вратлето уверено?

посяга ли към предмети и поставя ли си ги в устата - тоест може ли да координира очи-ръце-уста?

ако му подадете в устата нещо (подходящо, разбира се) - избутва ли го с езиче или може да преглъща?

показва ли жив интерес към семейното хранене и това, което вие хапвате? (И не, това не важи за бебета под 5 месеца, чиито близки смятат, че го лишавате от сарча, суджук, торта и ще му се “надуе” произволен орган, ако не пробва.)


🟡 Кое не е признак за готовност за похапване на твърда храна?


посяга с ръце към устата си и смуче, дъвче юмруче или ръкавче (това го прави и новпроденото като сигнал да го поставите на гърда)

повишен брой кърмения - може да е неразположено, да минава през скок в растежа, да подава заявка за повече кърма и т.н.

повече събужданията нощем - тук по-скоро търсете отбоврност на зъбоникненето и всички нови крайъгълни камъни на развитието, които първите месеци се нуждаят от доста подкрепа, близост и гориво.


😴 Специално за привържениците на непрекъснатия сън при бебета - захранването няма да помогне бебето да спи повече и без пробуждания само̀ по себе си. Силно препоръчително е захранването да е в средата на първата годинка - около 6-ия месец, при наличие на признаци за готовност и в стабилно здраве.


🤱🏼Основното при ЗВБ извън обсоновката и доказаните ползи (за които ще прочетеш пп-долу в линковете), според мен е, че с този метод на преден план е доверието към детето 👶🏻, уважението към храненето като към процес на общуване и заедност, на споделяне🤗. С което напомням да сядате заедно с бебето, да му показвате удоволствието от храненето, да го съпреживявате като приятен, споделен момент - така има повече вероятност да хапва добре и уверено.


Със сигурност, на някои родители няма да им пасва този метод и това е ок, всички сме различни. За тези, които ще тръгнат по този път - важно е търпението, вярата, общуването, последователността и това колко сте подготвени.


💡Искам да отбележа, че част от подготовката, при който и да е вид захранване на бебе, е ясната ориентация и обучението за първа помощ. Така винаги ще знаете как да помогнете на детето си при нужда и за какво всъщност да следите. Можете да разгледате курсовете и съветите на Училище по първа помощ.


😱 И тук идват минутките на най-популярната тревога - няма ли така да се задави бебето? Всъщност - както о да захранвате детето, съществува такъв риск в някаква степен. Няма данни ЗВБ да представлява повишен риск за това, но е много важно да предлагате подходящи храни, приготвени по подходящ начин, в безопасна форма.

🥦 Добре е, ако бебето може да се закашля - така ще избута храната напред. В началото това се случва по-скоро заради още силния рефлекс за гадене (gag reflex), който имат в тязи възраст. Всъщност, това е хитър трик, защото е нещо като застрахова срещу по-сериозно задавяне - преди да стигне храната до проблемната зона - бебето вече се е закашляло и я изплюва. Ето нещо полезно по темата


💛Наистина, сърдечно ви препращам и към страницата и блога на Мария Нориега: Захранване, водено от бебето / Baby-led weaning (BLW) - Bulgaria. и ЗА БЛИЗНАЦИТЕ, лично аз съм си помагала точно с имформацията там, защото през 2013 още нямаше книга 🙂.


😉 Можете да следите и уебинарите на Ася Демирева и д-р Бояна по темата.


🤷🏻‍♀️Стана дълго, ако ви е интересно мога да ви разкажа още за твоа какви резултати виждам от захранването по ЗВБ с моите деца, оставете ми коментар и някак ще се организирам да извадя и снимки 🤓.

🍉 И да, второто дете се захрани с диня на почти 6 месеца, а аз плаках юлски сълзи от смесени чувства, че вече не е съвсем бебесто бебе 🤷🏻‍♀️😂!


Полезно четиво:


Книга на Мария Нориега


Блог и връзки към всички полезни статии за начинаещите в ЗВБ


Схема за захранване след 6 месеца


Малко наука


Сайтът на Gill Rapley, пионер на ЗВБ метода


Статия на Gill Rapley за обосновката на метода


Фактите на науката зад ЗВБ


🐻💛🐝

Даниела Лютакова, акушерка

💌 намери ме в инста



•••

Comments


bottom of page