top of page
Writer's picturelyutakovadaniela

Плацентата - най-чудатият човешки орган

Ако искам най-лесно да илюстрирам защо тялото на жената е абсолютно вълшебство - просто мога да разкажа за плацентата!



🦄 Как иначе да опишем това, че за някакви си седмици образуваш (с помощта на бебето, защото повечето клетки в нея са негови) цял един орган, който въобще не го е имало досега в тялото ти?! А после просто се разделяш с него, без това да пречи да продължиш напред напълно здрава и щастлива? Магия!


🔬От къде се появява изобщо това чудо, щом досега не е съществувало? Този процес още се изучава в детайли, но вече знаем, че ембрионът, бъдещото бебе 👶🏻, когато е още в първите дни на развитието си, е топчица от клетки, облечена със специален “костюм”. Това облекло обвива топчицата и се състои от трофобласти - или тези супер специални клетки, които си взаимодействат (доста агресивно 🥷🏻) с лигавицата вътре в матката. Реално, те направо ѝ виждат сметката - тази лигавица е претърпяла различни промени под въздействието на хормоните и процесите в тялото в рамките на месечния цикъл, за да стане тя гостоприемна за евентуална бременност; а трофобластите влизат “с шутове”, разрушават клетките ѝ, видоизменят съдовете, правят всичко, за да осигурят добро снабдяване с майчина кръв, с която плацентата, която строят, да се погрижи по най-добрия начин за развитието и растежа на новия човек. Толкова са “нападателни” трофобластите, че реално могат да “завъдят” плацента дори и извън матката, ако се случи нещо необичайно (и крайно нежелателно и опасно!) - попаднат в контакт с други тъкани, в цикатрикса (белегът) след секцио, например.


🤓 И как изглежда това великолепно творение на женското тяло? Някои ще поспорят, че е “гадно”, но мен ме обхваща възхищение всеки път, когато се роди! Плацентата има 2 лица - едното е “рошаво” и закрепено към стената на матката (там където са действали трофобластите и е спуснала надълбоко в нея вили - като малки пипалца са); а другото е към бебето и е гладко тапицирано с околоплодна мембрана, като (обичайно в средата му) е свързана и пъпната връв.


Обаче не е само за красота там!


🌳Плацентата върши цялата работа на света по време на бременността:


🫁 тя отговаря за “дишането” на бебето, защото белите му дробове още не работят, докато плува в околоплодните води - получава кислород от твоята кръв и отделя въглеродния диоксид точно чрез нея!


🥑 доставя 24/7 хранителни вещества на бебето, чрез твоята кръв и така даже го запознава с някои вкусове от храната, която хапваш;


🗑грижи се за това всички отпадни продукти от обмена на вещества, който се случва, за да расте бебето, да бъдат изхвърлени своевременно;


❤️ отделя много и различни хормони, които позволяват на бременността да продължи успешно, бебето да се развива, а и на тялото ти, и въобще цялото ти същество, да се подготви за майчинството.


🦠 осигурява и транспорта на антитела, което помага бебето да се роди с някаква степен защита от определени патогени (вредни микроорганизми).


💕 Всъщност, все още не знаем всичко за плацентата, въпреки че е в главната роля по време на бременността - и за майката, и за бебето. Учените и специалистите изследват как точно работи, какъв е механизмът на взаимодействие с майчиния организъм и тъканите на матката, има ли си свой микробиом, различна ли е при бременностите с момичета, какво е значението за бъдещото здраве на майката и новия човек…


Понеже ви е станало интересно:


🤓 Малко старичка, но много приятна статия за плацентата и науката, която се старае да я разгадае

🤓По-нова симпатична статия

🤓още


🐻💛🐝

Даниела Лютакова, акушерка


(*за препубликуване на съдържанието е необходимо споделяне с share/сподели бутона на FB или с кредит (активен tag) за автора/авторите)

•••

Comments


bottom of page