Отбиване на бебето. Когато извървите Млечния си път заедно…
Кога ще приключите с кърменето е ваше лично, индивидуално решение, което обичайно е повлияно от доста фактори - както твоето желание и разбирания за нещата, така и какво бебе ти се е паднало, как е започнало и върви кърменето, какъв е стилът ви на живот, кариерното развитие и съчетаването му с кърменето, до колко имаш подкрепа да кърмиш, наистина много неща…
Затова...няма универсално правилен момент, но вече е добре изяснено, че е препоръчително да кърмим поне 2 години и след това, стига да имаме тази възможност.
Наскоро излязоха новите, актуализирани, препоръки на Американската академия по педиатрия, които вече са в унисон с тези на Американската академия по семейна медицина и потвърждават тези “срокове”, познати ни от препоръките на СЗО. Разбира се, необходимо е да посатвим всичко в контекст - дали ще се водиш плътно по препоръките или пък не - ще решиш самата ти, но е важно да разполагаш с тази информация, за да вземеш наистина информирано решение, в което да си уверена.
Когато настъпи моментът да се разделите с кърменето, може да имаш смесени чувства и това е напълно нормално и очаквано. До голяма степен, на това ще окаже влияние и начинът на отбиване: дали процесът е воден плавно от бебето и няма краен срок или пък си инициатор и работите във времева рамка. Също е от значение и как се подхожда (рязко, изведнъж, или пък плавно и славно, може би пък частично - само дневните кърмения отпадат…) и на каква възраст е бебето/детето по-точно. Това има връзка и с броя кърмения за 24 часа - има разлика дали ще започнеш да отбиваш от гърда, когато имате 3 кърмения или пък от 6 кърмения.
И така, какво е важно да знаем за процеса все пак?
Когато говорим за отбиване, водено от бебето или кърмене до естествен срок, има някои значими детайли, които да вземем предвид. За да се отбие само бебето - тоест вече е да е узряло до степен да не се нуждае реално от кърменето като хранене и емоционална подкрепа - очакваме то да е доста над 1 годинка. Тоест, да може да получава всичко необходимо като се храни добре с твърда храна и има достатъчно умения да борави с храната, приборите, чашка с вода. Обичайно децата, които се оставят да се отбият сами го правят на възраст между 2 и 4 години като постепенно намаляват честотата на кърмене. Напомням, че имадоказани многобройни ползи от кърменето до естествен срок, тоест след годинката, а няма никакви доказани вреди, които да се свързват с кърменето само по себе си. Повече съм написала за това тук и тук.
Ако ти инициираш отбиването, тогава нещата изглеждат малко по-различно и е добре да сме реалисти от къде тръгваме и с колко време разполагаме. Обичайно е добре да се позволи достъчно време за плавно намаляване на броя кърмения и да се осигури много пространство за гушкане и близост, които да спомогнат процеса и да уверят детето, че може да се справи с тази голяма промяна. Би било добре, ако може да се изчака това отбиване да е след възраст 18 месеца, когато бебето вече има доста умения, приема твърда храна и може да влезете в малко по-разгърната комуникация.
Бележка под линия - ако бебето стачкува или пък е болно - може рязко да намали кърменето или пък временно да не иска да суче въобще. Проявете търпение и наблюдавайте. Ако детето е на възраст под 1 година - това не е отбиване, водено от бебето, а ситуация, която е добре да се разреши. Потърсете доброволен консултант или IBCLC, за да обсъдите как да продължите с кърменето.
Възможно е и по време на отбиването да се случи бебето да боледува. Очаквано е при такава ситуация то да се върне към доста по-често сукане, въпреки че сте постигнали напредък с отбиването. Не се тревожи, а откликни на тази необходимост на бебето да суче - така получава безценна помощ при борбата с инфекцията и ще оздравее по-бързо. Можете да продължите по процеса с отбиването веднага щом се възстанови.
Добре е да обърнеш внимание и на собствените си чувства и емоции в този период. Дори да считаш, че си напълно готова за тази стъпка в отношенията ви, пак може да изпиташ смесени чувства и емоции, да тъжиш… Ако не си била готова за тази промяна, може да е още по-трудно, дори да предизвика депресивни състояния. Увери се, че имаш подкрепа и помощ в този период и говори с доверен човек, или пък терапевт, за чувствата и състоянието си.
Докато отбиваш бебето, гърдите ти започват да претърпяват различни промени, които все още проучваме, но вече знаем, че са доста впечатляващи. Клетките и тъканите търпят обратно развитие (инволюция), което е свързано с много случки в гърдата и има отношение към здравето ѝ. Допуска се, че когато този процес преминава естествено и поетапно, това е по-добре за здравето на гърдите, а рязкото отбиване, особено през първите 6 месеца, се свързва с повишени рискове.
Какво да правиш с гърдите по време на отбиването все пак?
Тук отговорът зависи от специфичната ситуация - как се чувстваш, какво се е случвало с кърменето досега. Обичайно, ако са останали малко кърмения, е нужно само да наблюдаваш и изцеждаш съвсем малки количества на ръка (около 10 мл) - колкото да облекчиш. Студени компреси, ако са напрегнати гърдите и много течности - също са от полза. Не пристягай гърдите си и не ограничавай течностите - това не само, че няма да помогне, а може и значително да влоши състоянието ти. Не взимай медикаменти без да го обсъдиш с доверения си лекар и с консултант по кърмене. Добре е да си поддържаш връзка с консултант, запознат с твоя случай, така или иначе, за да следите ситуацията, но ако отбиването става плавно - не очакваме драма.
Добре е да си запазиш час при своя гинеколог за профилактичен преглед след 2-3 месеца и да огледа състоянието на гърдите. Този ултразвуков преглед е включен към пакета за ежегодни профилактични прегледи за жени и можеш да разговаряш с личния си лекар, за да ти даде направление.
Ако имаш рискови фактори за злокачествени образувания на гърдата или други проблеми (случаи в семейството ти или друго) - не отлагай и обсъдете с лекаря необходимостта от мамограма и подходящия момент за това.
А ако се появят симптоми като:
съмнителен секрет, който се е променил като количество, вид, мирис;
кървав секрет;
появили са се промени по кожата на гърдите, зачервявания, също по кожата на зърната и ареолите;
настъпили са промени във вида или формата на зърното, зърното е хлътнало навътре;
забелязваш нови уплътнения и бучки по гърдата, или пък хлътнали, или “портокалови” участъци;
промяна в размера на гърдата, асиметрия;
болка в зърната и ареолите;
нелогична напрегнатост (след като веднъж вече са се успокоили след отбиването)
веднага се свържи с лекар и иди на преглед!
Необходимо е и да продължиш със самоизследването на гърдите си всеки месец (2-3 дни след менструацията). Ето какво представлява това, ако не знаеш как да го правиш - тук и тук.
Темата е много обширна и съм събрала подходящо, и както винаги достоверно, четиво - тук:
За онлайн консултация ми пишете ето тук
Последвай ме в Инста
И във ФБ
🐻💛🐝
Даниела Лютакова, акушерка • IBCLC
•••
Comments