Чакам бебе - какво да подготвя предварително? Или колко е дълъг дългият списък с покупки....
Със сигурност много хора ще се опитат да ви убедят, че дългите списъци с всякакви вещи са неизменна част от посрещането на новия човек. Не липсват поредици от обявени теми за бъдещи родители “покупки за бебето”, “най-важните вещи за бебето”…. Който ме е виждал отблизо - знае - веднага завъртам очи - признавам си ви честно.
Не че няма нужда от подготовка, но често наблюдавам как се списват едни километрични точки и подточки, инфлуенсват ни, че ни трябва един камион с неща. С първото си бебе и аз накупих толкова много излишни вещи, които така и не използвах, че сигурно и след предаването им нататък има да отлежават някъде...
Затова ми се искаше да се върнем към същественото, back to basics!
На бебето му трябват най-най-близките хора, които са го довели на този свят - толкоз.
Макар и пъпната връв да е вече прекъсната, вие все още сте pretty much едно цяло и ти все още си цялата вселена за този чисто нов човек в прегръдките ти. Ти можеш да му предложиш всичко, от което наистина се нуждае! Достатъчна си!
Това трябва да е акцентът, поне според мен. И да изкупиш цялата бебешка продукция на пазара, пак най-важното за бебето си оставаш самата ти и твоята любов и не на грижа!
Затова, необходимото е да се приготвиш с тези неща:
1. Подготви се наистина добре за раждането, кърменето и отглеждането на бебето - адекватните очаквания са ключови и имаш нужда от реалистични прогнози за живота с бебе и интензитета на кърменето през първите седмици;
2. Поговори с екипа си за раждането относно практиката на първи контакт и съвместното настаняване с новороденото в отделението, където ще раждаш. Първият контакт не е широко застъпен като практика у нас, но това не пречи да разговаряш с екипа си и да поговорите дали е възможно да се случи. Ако удариш на камък - разбери какво да правиш по-нататък, за да извлечеш ползи и да помогнеш кърменето с контакт кожа до кожа. Консултант по кърмене може да те ориентира за необходимите стъпки в пренатална (преди раждането) консултация, както и да обсъдите всичко необходимо за подготовката в твоя индивидуален случай - трябва ли ти помпа и каква, как да подходиш в първите дни, какво да очакваш да се случи с гърдите и как да се справиш с предизвикателствата.
3. Подготви си списък с хора, които ще те подкрепят през първите дни - близки, но и специалисти. Поговори с акушерката, която си избрала за опциите за следродилна грижа и какво ще включва, набележи си каналите за подкрепа за кърмене (доброволците от ЛЛЛ, НАПК, както и квалифицирана помощ от IBCLC, която се заплаща), разучи как да се свързваш с лекаря си при необходимост, разгледай и опциите за подкрепа от постпартум дула, набележи си психотерапевт или психолог, ако имаш нужда от такава подкрепа, виж имате ли наблизо консултант по бебеносене.
4. Пази се от рекламни лекции, особено такива със спонсори в нарушение на Международния кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма и търси курсове, които залагат на информацията и медицината, базирана на доказателства, а не на продажбите.
6. Малко дрехи в първия размер, за да не остават необличани, памучни пелени за повиване, попиване, подлагане…, тъкан или еластичен слинг за носене и против плач и колики, и избраните от теб пелени (еднократни или многократни) - това са основните покупки от магазин за новото бебе. Нужно е и кошче за кола, дори и да сте на 1 км от родилното отделение - прегледайте опциите с поставяне обратно на движението.
7. Дори и да ти потрябва нещо - винаги можеш да го вземеш в последствие, когато вече имаш ориентация какво точно ти трябва в конкретната и вече обсъдена ситуация, а и за колко време.
8. Прегледай пространството за сън и помислете с партньора си как ще го организирате. Прочети всичко необходимо за съвместен сън и съобразете изборът на легло или кошарка с тези насоки и с пространството у вас.
9. Отделете време за открит и конструктивен разговор с партньора си как ще разпределите времето си и ангажиментите си, включително и битовизмите. Предвидете необходимостта от възстановяване на майката - раждането е нормален процес, но е маратон - не подценявайте нуждата от почивка, добра храна, достатъчно хидратация и спокойствие. Предвидете и адаптацията на бащата към новата му житейска роля - да станеш татко е чудесно, но и изпълнено с предизвикателства. Помнете, че сте екип и заедно можете да се справите по-добре, от колкото сами или в съревнование. Споделяйте искрено и работете за изграждане на рутина, която понася добре на всички ви. Предварително изговорете кой кога и защо може да ви посещава и обсъдете отново, ако след раждането нещо или някой нарушава комфорта ви. Имате право този комфорт да е приоритет в първите седмици с бебе!
10. Прегледай опциите си за козметика за бебето и когато бебето се роди обсъди с личния му лекар какво е подходящо конкретно за неговата или нейната чувствителна и незряла още кожа. Да се прекалява с къпането и позлването на много или агресивни продукти - не е най-добрата идея. Питай акушерката, която си избрала или личния лекар за нужните продукти за грижа за пъпчето, зоната на пелените и косата на новородения човек.
Даниела Лютакова, акушерка • IBCLC
Запази си онлайн консултация с мен от тук
Ела в Инста
Или във ФБ
(*за препубликуване на съдържанието е необходимо споделяне с share/сподели бутона на Facebook или с активна препратка (активен tag или връзка/link) за автора/авторите)
•••
Comments