Let`s talk about sex, baby. Част I – има ли секс след бебето.
С бебето всичко се променя. Да, и сексът, разбира се, е засегнат от тази велика трансформация в живота и тялото на жената.
Първото, което ще чуете от специалистите е, че е необходимо да се въздържате от тези дейности през първите 40 дни след раждането. Ако към това прибавим дългия период на въздържание по време на бременността, който понякога наблюдаваме, „сухият сезон“ трае доста дълго време, а чуденките в главата на жената, която вече е и майка, може да нараснат значително… Затова, тази насока, сама по себе си, не е никак достатъчна и изчерпателна.
На първо място, да си стиснем ръцете, че сексуалният живот на всяка двойка е различен и стига и двамата партньори да са ок със ситуацията помежду си – активността, честотата, всички съществени детайли – значи това е тяхното темпо и динамика, независимо, че за друга двойка нещата могат да изглеждат коренно различно. Според проучване на General Social Survey от 2018, направено въз основа на около 660 женени човеци, които са споделили колко често са правили секс през последната година:
25% са правили секс веднъж в седмицата
19% са правили секс 2 до 3 пъти в месеца
17% са правили секс веднъж в месеца
16% са правили секс 2 до 3 пъти в седмицата
Това е само за илюстрация колко може да варира разнообразието в ритъма и предпочитанията на двойките. А когато сложим и бебе в микса, нещата придобиват и други посоки, защото нашата сексуалност се променя с течение на годините и житейските ситуации – в различните възрасти и сезони на живота ни. И това е нормално. Няма идеален или универсален подход по отношение на сексуалния живот на двойките – важно е да потърсите вашето собствено идеално, като общувате открито и с уважение, а и си давате сметка, че ще има нужда от ъпдейти от време на време – например след бебето. Проучванията сочат, че особено след раждането на първото дете в семейството е очаквано да има някаква…турбуленция…в сексуалния живот на чисто новите родители. Разбира се, това да ти се роди дете съвсем не е единственият, макар и да е много значим, фактор, който повлиява отношенията между партньорите.
Но има достатъчно данни, че промени настъпват след появата на бебето. Например, в online запитване, което събира мнение от около 1000 души, 47% от отговорилите жени споделят, че качеството на сексуалния им живот се е понижило след децата, сравнено с 43% от отговорилите мъже. На по-позитивна нота, 13% от запитаните жени заявяват, че наблюдават подобрение в качеството на сексуалния си живот след раждането, което споделят и 10% от запитаните мъже. Цели 61% от жените са изпитали понижено желание за секс, сравнено си 30% от мъжете. Данните от същото проучване сочат също, че честотата на сексуалните контакти в двойката се понижава с 47% след бебето.
Да се върнем към началото – (поне) 40 дни без секс, независимо от начина на раждане. Защо са тези препоръки?
Оказва се, че те не почиват на съвсем изяснени доказателства, но въпреки това са добре установени в практиката. Рисковете от усложнения през първите седмици след раждането са повишени, отделно, тялото ти се възстановява от нещо като маратон, който колкото и да е физиологичен (в случаите с раждане по нормален път), все пак е изчерпал доста ресурси. Имаш нужда от възстановяване и това въобще не е просто клише – кардинално важно е за здравето и живота ти от раждането нататък. Към този вече богат пейзаж, нанасяме и нюансите на заетия „долен етаж“ – очаквай лохиален секрет (течението, което е свързано с възстановяването на матката и заздравяването на повърхността вътре в нея след отлепянето на плацентата), може да има някакви разкъсвания или пък разрези, които имат нужда да оздравеят и трябва да се пазят от инфекции. В хормонален план – също няма много съдействие за откриване на сексуалния сезон – повишените нива пролактин, които са свързани с лактацията, не са първи дружки с либидото и това носи със себе си прогноза за понижено желание за участие в такива дейности, вагинална сухота, чувствителност (но не в хубавия смисъл), както и умора. Разбира се, нужно е да се отчете индивидуалността – няма как да сравняваме усещанията и нуждите на две жени, родили по различен начин. Едно ще е усещането на жената, родила бебето си физиологично, без намеси, с много подкрепа и в позитивна среда, а съвсем друго при жена, която е имала травматично раждане и тепърва ще се възстановява след по-сериозни разкъсвания или епизиотомия. Най-общо, в постпарталния (следродилния) период доста от това, което ти се случва може да повлияе желанието да правиш секс:
· Хормоналните промени, най-вече свързани с кърменето;
· Умора, липса на достатъчно сън;
· Следродилна депресия;
· Болка във вулвата или вагината, свързана с разкъсвания по време на раждането и понижени нива естроген;
· Кърменето и промяната на възприятията спрямо гърдите – от еротични към изхранващи бебе;
· Качеството на връзката с партньора;
· Травматично раждане;
· Нагласи спрямо собственото тяло;
Въпреки това, има данни, че една част от жените възвръщат либидото си доста по-бързо след раждането и ако то е преминало съвсем нормално, без никакви травми, а и възстановителният период протича бързо и без засечка – може да са готови да възстановят сексуалния си живот по-рано – соло или пък с партньора си. Това, разбира се, е строго индивидуално и е най-добре да бъде обсъдено внимателно с акушерката или гинеколога, които са запознати с твоя случай, както и със здравето ти, как е преминало раждането и всичко останало, което може да има отношение. Възможно е, разбира се, и жената да има нужда от много по-дълга пауза от тези 40 дни - само защото е минал прегледът и всичко изглежда и функционира ок, не значи задължително, че ти ще се чувстваш напълно готова.
Нужно е да преценяваме ситуацията не само взимайки предвид физическото състояние, но и психическото състояние на жената. То е също толкова значимо и повлиява в огромна степен настроенията в семейната спалня (или диван, или кухненски плот, каквото ви допада). Факторите, които оказват влияние върху сексуалното желание на жената след раждане може да не са пряко свързани с физическото ѝ състояние, както напомня и д-р Sheryl Kingsberg, PhD, добре е да се вземе предвид:
· Сексуалният апетит на жената и мотивацията ѝ.
· Общото ѝ здравословно състояние и качество на живот.
· Емоционалната ѝ готовност да възстанови интимните отношения с партньора си.
· Адаптацията ѝ към новата ѝ житейска роля на майка и способността ѝ да балансира идентичността си като майка и сексуално същество.
· Връзката между партньорите, отношенията им.
Затова, 40 дни, или 6 седмици, не е „магичното число“ за всяка жена, а по-скоро ориентир, който може да е гъвкав спрямо личните виждания за нещата, конкретната ситуация, индивидуалните темпове на възстановяване и здравословното състояние на жената.
Мисля да направим темата поредица и да ви споделя малко повече насоки и идеи за това как да подходим към темата с партньора си и какво да очакваме, когато открием палавия сезон. Очаквайте утре следващата порция на това парфе!
И във ФБ
🐻💛🐝
Даниела Лютакова, акушерка • IBCLC
•••
Opmerkingen