Ново бебе?! Искам да го гушкам!
👶🏻Има ново бебе и всички искат да го видят възможно най-скоро, да го гушнат, да го подържат.
🙄А някой попита ли майката тя какво иска и от какво има нужда?
Няма нищо по-разкошно от чисто ново бебе 👶🏻👶🏽👶🏼 и е съвсем естествено и очаквано всички да искат да го налазят скоро след появата му 💕.
❣️Важно е в еуфорията да не забравяме и за съвсем пресните родители 🤲🏻, които често са също съвсем нови хора 😬.
🐥Понякога посетителите (без дори да подозират) могат неволно да създадат ненужен стрес за семейството, което още се напасва в новия си размер и вид 🐣.
🦠 С оглед, че сме и в условията на пандемия, даже мисля, че трябва да е още по-строг контролът и само контролът при посещенията в тъкмо увеличило се семейство.
🌸 Дори и да не е приятно да се чака, за да видим внучето, племенника си...всички включени препоръки целят спокойствието и безопасността както на новия човек👶🏻, така и на родителите му, в този деликатен период, когато имат нужда от подкрепа и разбиране 💕.
💕 И да не забравяме, че пресните родители нямат нужда от почивка от бебето, имат нужда от почивка от всичко останало, за да могат да се насладят на родителството си и да се фокусират върху значимото в този момент.
💕 Така че преди да поискате да вземете новороденото, за да изглади майката прането, помислете си много добре дали е удачно 😉.
🤱🏻Следродилният период е деликатно време в живота на жената (и на семейството) - не е добре да я поставяме я позиция да трябва да се обяснява, отбранява или пък да страда излишно. Някои жени обичат да споделят, включително и новото си бебе, други не го приемат ок изобщо и биха били мноооого по-спокойни и щастливи, ако ги оставите да се гушкат и кърмят, а поемете някоя домакинска задача. Или донесете любима топла храна.
🤓 Всеки един случай - никога не я карайте да шета за гости и да се притеснява за вас и това вие какво искате и очаквате!
🤱🏼Майката и бебето са винаги на първо място - препоръчително - заедно, обгрижени и без излишно напрежение.
💕 Споделям ви и превод на текст по тази тема, който много ми хареса:
“Когато родих първото си бебе, имах предостатъчно “оферти” за помощ. Приятелите ми почти се заредиха на опашка, за да дойдат, да поседят на дивана ми и да държат в ръцете си тази новодошла сладост. Но докато седях на една страна, още кървяща и в тотален шок след травматично раждане, не можех да не се зачудя, на кого или как тази така наречена помощ помага.
Цялата работа, обаче е, че това да държа в обятията си бебето си сред суровостта на следродилния период, беше единственото нещо, за което не ми трябваше помощ. Това беше единството нещо в света, което успявах да покрия. Ръцете ми бяха заети, да, със сигурност, но по всички добри начини - по начина, който успокояваше моята тревожност и дори помагаше за повсеместния теч.
Биологично, това усещане за изконна правилност има доста смисъл. Учените определят майчиното тяло като “екосистемата”, в която бебетата се развиват и благоденстват след раждането. И благоденствието се отнася и за двамата в двойката майка и бебе. Точно както майката регулира физиологичните системи на бебето - от нервната система, през сърдечния ритъм, до температурата - точно така и тясната близост с бебето регулира физиологията на новата майка.
В същината си ние сме неврологично мотивирани да сме близо до новородените си. Създадени сме да направим пауза, постпартум, и да наблюдаваме двтайлите на лицето на нашето ново бебе, докато спи в ръцете ни или върху гърдите ни.”
Текст на Mother Nourish Nurture
Оригинален пост
Наръчникът ми за посещение при ново бебе - вижте тук:
🐻💛🐝
Даниела Лютакова, акушерка
•••
Comments