За гърдите през първите дни от живота с бебе - с грижа и любов
По-полека с гърдите! Или - гърдите са специални и изискват специално отношение, особено в първите дни и седмици на кърменето.
Най-накрая идва звездният им час - да случат това, заради което са закачени на невероятните ни тела!
Този триумф на лактацията, обаче, може да изисква малко повече грижа от това, което сме предполагали, особено в случаите, когато поради някаква причина сте били разделени с малкия нов бозайник.
Чували сме различни истории за това как на някоя наша приятелка са ѝ стиснали (или дори щипали) гърдите, за да проверят “има ли кърма“ и тя все още помни ужасът от тази болка. Или пък са ни споделяли, че в първите дни кърменето и гърдите като цяло са били по-болезнени дори от самото раждане. Идвам да кажа, че има как да си помогнем и съвсем не е задължително твзи случки да се случат и на вас. С добра подготовка, достоверна информация, план за действие и не на последно място - подкрепа - можете изцяло да избегнете тези сценарии.
Разбира се, няма как да пропусна да напомня - най-добрата стратегия е бебето да се постави кожа-до-кожа върху мама веднага след раждането, докато се случи първото кърмене или поне час, а след това да се настанят заедно и да не се разделят изобщо.
Знаем, че у нас това все още не са наложени рутинни практики, въпреки препоръките на СЗО (и не само), така че трябва да знаем какво да правим, ако нямаме възможност или шанс за такъв старт с бебето. Някои основни неща, които да имате предвид:
• дори и да не успеете за първи контакт - възможно най-рано сложете бебето кожа-до-кожа - този метод можете да ползвате винаги, не само в първите дни;
• помнете, че коластрата е отдавна вече в гърдите ви, още от бременността, така че е нормално да не ги усещате напрегнати и пълни първият ден; това само по себе си НЕ значи, че нямате кърма;
• докато сте разделени с бебето - започнете внимателно и нежно да стимулирате лактацията, като изцеждате на ръка, правете го и за двете гърди на 3 часа;
• когато се съберете заедно с бозайничето - предлагайте му често, и двете гърди, включително нощем, без ограничения в достъпа и престоя на гърдите - следете пелените и помнете, че е нормално да суче 10-12 пъти за денонощие на този етап; ако засукването не е ок или е много болезнено - търсете квалифицирана помощ без отлагане.
• ако се наложи изцеждане с помпа - ухажвайте малко повече гърдите: ако са спокойни, можете да слагате топъл компрес съвсем за кратко преди изцеждането, да правите масаж по време на изцеждането, да вземете при себе си дрешка и снимка на бебето, ако то не е с вас, да се опитате да го правите в по-спокойна обстановка; всичко това е с идеята да се подпомогне окситоциновия рефлекс; и се уверете, че
накрайникът ви пасва.
• ако гърдите (особено около ден 3-5) станат много напрегнати, твърди, болезнени, а кърмата сякаш не потича - не са се “запушили каналите”. Най-вероятно гърдите ви са препълнени от “слизането” на млякото. След секцио и при дълга раздяла с бебето, това може да се очаква в повечето случаи.
• Звъннете на консултант, за да поговорите какви стъпки е добре да следвате. Консултантът ще ви обясни как се прави омекотяване на ареолата с обратен натиск, както и още мерки, които ще помогнат.
• НЕ слагайте горещи компреси за дълго - те само задълбочават отока, НЕ натискайте гърдите - само ще се травмират, също и внимателно обсъждайте медикаментите с лекарите и акушерките - обичайно спирането на кърмата с лекарства не е най-доброто решение за този временен проблем и няма да доведе до мигновено облекчение, защото трябва време докато подействат.
• ползвайте удобно, памучно бельо, без банели, избягвайте изкуствените подплънки, мийте гърдите с ежедневния душ, а не преди и след всяко кърмене, ако ползвате крем - нека да е без отмиване и открийте предимството на въздушните бани - тоест имате предписание от мен да си ходите по голи гърди за здраве!
Няма как да разкажа всичко, което може да се наложи да ползвате тук, но най-накратко, това са малко отправни точки, които да имате предвид. Често ми споделяте, че сякаш няма много яснота какво да правите с гърдите, ако бебето не е при вас. А пък, уви, на доста места бебетата все още се настаняват отделно и на жените им се случва да преминат през това. Не се колебайте да потърсите момичетата от Ла Лече Лига и Национална асоциация “Подкрепа за кърмене“ - имат и национални телефони, ако конкретен доброволен консултант не успява да вдигне!
Добавям това-онова за разкош:
Още за препълването - https://www.namama.bg/article/prepalvane-na-gardite/
Масаж при изцеждане и изцеждане на ръка от IBCLC - https://youtu.be/RSlPWcyjvMg
Първите дни - http://www.podkrepazakarmene.com/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1%81-%D0%B1-119.html
Как да следим пелените - http://www.podkrepazakarmene.com/%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B2-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-908.html
Comments